Академија уметности делује у саставу Универзитета у Новом Саду безмало четири деценије. Организационо је разврстана у три департмана: Департман музичких уметности, Департман ликовних уметности и Департман драмских уметности. На сва три департмана реализује се 26 студијских програма основних академских студија, 27 студијских програма мастерских студија и један студијски програм интегрисаних студија, а од ове школске године биће започета трогодишња настава докторских уметничких студија заснованих на пракси. Током студија настава се реализује најчешће индивидуално или у малим групама, али и колективно за предмете теоријског типа. Управо због таквог начина реализовања наставе, обезбеђена је релативно висока успешност и врло висока проходност студената, из године у годину, што за крајњи резултат има скоро оптимално трајање основних студија и, примерено томе, високе просечне оцене.
Поред образовне делатности на Академији уметности се реализују и различити уметнички и научноистраживачки пројекти. У тим пројектима учествују: наставници, сарадници и студенти, а реализују се кроз концерте, изложбе, позоришне представе, перформансе, симпозијуме, фестивале… Већина тих активности одржава се у мултимедијалном центру Академије уметности или другим просторима којима факултет располаже, али и у адекватним просторима града Новог Сада: галеријама, позориштима, концерним салама, парковима, трговима, улицама… Често су уметнички пројекти планирани тако да њихова реализација буде спроведена и у другим градовима у Србији и иностранству. Научноистраживачки пројекти се остварују индивидуално или групно чији резултати бивају представљени у домаћим или међународним стручним часописима, у заједничким издањима с Универзитетом у Новом Саду, Универзитетом уметности у Београду, Матицом српском у Новом Саду и другим сличним институцијама у Србији.
Кроз повремено организовање гостујућих предавања у форми отворене катедре, или учешћа у неком од пројеката на Академији уметности, гостовали су многи познати уметници и теоретичари из земље и света: Питер Брук, Анџеј Вајда, Владимир Петрић, Георгиј Александрович Товстоногов, Миклош Јанчо, Јан Кот, Јержи Кавалерович, Марија Црнобори, Анатолиј Ефрос, Иштван Сабо, Ласло Бабарци, Жислен Гертен, Џорџ Мелник, Ричард Њеочим, Љиљана Ћинкул, Ролф Кулц Мекензи, Александар Саша Петровић, Живојин Павловић, Ден Елисон, Лучезар Бојаџијев, Микаел Ћилман и други.
Академија повремено или трајно остварује сарадњу с многим институцијама културе и уметности из Европе, као што су: Московски државни конзерваторијум П. И. Чајковски, Музичка академија Франц Лист и Висока школа за позориште и филм у Будимпешти, Универзитет Ф. Достојевски у Омску, Универзитет уметности у Београду, Академија уметности у Банској Бистрици, Музичка академијом у Љубљани, Академија уметности у Бањалуци, Факултет ликовних уметности у Цетињу, Академија уметности у Осијеку, Академија ликовних уметности у Бечу, Академија лепих уметности у Буржу (Француска).